Faculty

HANHALA
Rabbi Berel Leiner, Menahel (bio)
Rabbi  Binyomin Perlstein, Associate Menahel
Mrs. Natalie Lichtman,  Principal, General Studies  (bio)
Mrs. Chana Frumit Stern, Assistant Principal, Girls Division
Mrs. Perele Mendlowitz, Early Childhood Director

ADMINISTRATION
Dr. Sharona Benoff, School Psychologist
Mrs. Joyce Davis, Director Of Administration
Mr. Michael Friedman, Director of Operations and Technology
Mrs. Chani Karpel, Early Childhood School Psychologist
Mrs. Yehudis Margulies, Director of Special Services
Mrs. Abigail Rothberger, Admissions Coordinator

LIMUDEI KODESH
Abraham, Rabbi Shlomo (7B)
Aron, Ms. Chaya Yehudis (3G)
Bachrach, Rabbi Eli (4B)
Bechhofer, Mrs. Esti (2G)
Blumenfeld, Ms. Sora (1G)
Davis, Mrs. Aliza (7G)
Finkel, Rabbi Gavriel (5B)
Gelber, Rabbi Shlomie (3B)
Gold, Mrs. Chavie (5G)
Goldberg, Mrs. Devorah (8G)
Goldberg, Rabbi Eliyohu (1B)
Hirschman, Rabbi Berel (2B)
Mendlowitz, Rabbi Shlomo (2B)
Millman, Mrs. Kiki (6G)
Pachtman, Mrs. D’vorah (1G)
Pollak, Mrs. Ruthie (3G)
Rabinowitz, Mrs. Rochel Leah (2G)
Rajchgod, Rabbi Tzvi (6B)
Rosenberg, Mrs. Miriam (4G)
Rothberger, Rabbi Elie (3B)
Schonfeld, Rabbi Ari (8B)
Stark, Rabbi Shloma (1B)
Weinberger, Mrs. Yosefa Chana (5G)
Weiss, Mrs. Leah Malka (4G)

ASSISTANTS
Ausband, Ms. Rochel (Assistant 5G afternoon)
Dukelsky, Ms. Rena (4G AM, 4B afternoon)
Goldberger, Mrs. Lisa (2B morning)
Horwitz, Ms. Chana (Assistant Boys afternoon)
Kleinman, Rabbi Yitzchok (3B morning & afternoon)
Rosner, Mrs. Nechama (2B morning)
Segall, Ms. Adina (1B afternoon)
Slepoy, Ms. Devorah (2B afternoon)
Taub, Ms. Chani (Assistant 2G morning & afternoon)

GENERAL STUDIES
Aisenman, Mrs. Lori (4G)
Alpert, Rabbi Joshua (Boys Music)
Avard, Mr. Ralph (Middle School LA Boys & 8B Math)
Bromberg, Mrs. Devorah (2B)
Buckweitz, Mrs. Margie (2G)
Cherkez, Mrs. Lucy (3G)
Cohn, Ms. Tzipporah Yetta (1B)
Durham, Mr. Elliott (Boys Gym)
Ebstein, Mrs. Leah (2B)
Friedman, Mrs. Julie (Computers)
Gelber, Mrs. Sara (2G)
Ginsberg, Mrs. Lesli (1G)
Hack, Mrs. Yehudis (Middle School Math)
Hall, Mrs. Joyce (Girls Gym)
Kot, Ms. Osnat (Girls Ivrit)
Kwestel, Mrs. Robin (5G)
Nagel, Mr. Ian (Middle School Social Studies)
Paul, Mrs. Jenny (5B GS)
Platt, Mrs. Julie (Art)
Salkin, Mrs. Debbie (3B)
Samuels, Mrs. Hana (5G)
Schustermann-Bank, Mrs. Diane (1G)
Skerett, Mrs. Sylwia (1B)
Sober, Mrs. Carol (Middle School Language)
Sommer, Mrs Rochie (Middle School Math)
Steiner, Mrs. Rivka (Girls Music)
Trainer, Mrs. Rachel (4G)
Vann, Mrs. Esther (3G)
Weinstein, Mrs. Tova (Middle School Math)
Weissman, Mrs. Rochel (3B)
Wieder, Rabbi Heshy (Middle School Science)
Ziegler, Ms. Miera (4B)

RESOURCE ROOM
Abish, Mrs. Sheva
Feder, Rabbi Avi
Gardenswartz, Mrs. Mimi
Jawetz, Mrs. Ava
Landerer, Mrs. Sara
Margulies, Rabbi Yisroel
Pomrantz, Mrs. Esther

ECD TEACHERS & ASSISTANTS
Avisrur, Mrs. Yehudis -(P1A Morah)
Benkhen, Mrs. Bracha (KK Assistant)
Friedman, Mrs. Paula (NM Assistant)
Klein, Ms. Yocheved (KK Morah)
Meyersdorf, Mrs. Shoshanah (P1A-M Morah)
Miller, Ms. Esther (morning NR Assistant & afternoon K Assistant)
Nashofer, Ms.  Shira (NY Assistant)
Nossel, Mrs. Kerri (KR Assistant)
Plotkin, Ms. Chana (P1A-R Assistant)
Rennert, Mrs. Sydell (P1A-R Morah)
Ringer, Mrs. Sara (NR Morah)
Rosenberg, Mrs. Leah (KR Morah)
Rosenfeld, Mrs. Chanie (P1A-R Assistant)
Schock, Mrs. Tamar (P1A-M Assistant)
Weiss, Mrs. Nikki (P1A-Z Morah)
Yagen, Ms. Bracha (KY Morah)
Yurowitz, Ms. Malka (NY Morah)

MISC.
Brisman, Mrs. Becky (Speech)
Brody, Mrs Dina (Vouchers, Secretary)
Bruder, Chani (Catapult Teacher)
Clyman, Mrs. Gloria (Nurse)
Cooper, Mr. Gary (afternoon Perm. Sub/Counselor)
Danziger, Ms. Chani (morning Perm Sub)
Feuerstein, Sue (OT)
Hess, Sarah (Catapult Teacher)
Lyman, Karen (PT)
Mandelbaum, Mr. Howard (A/P)
Persin, Mrs. Penina (Secretary)
Radinsky, Mrs. Naomi (Administrative Assistant)
Sanders, Mrs. Chanie (Secretary)
Schenker, Malka (PT)
Sokoloff, Rivka (Speech)
Zweigbaum, Mrs. Shulie (maternity leave Sub)